Ёш авлоднинг она табиатга нисбатан меҳру-муҳаббатини уйғотиш, улардаги экологик маданиятни шакллантириш нафақат устозлар, балки соҳа мутасаддилари, мутахасссилари томонидан олиб борилаётган амалий тадбирларга ҳам боғлиқ. Фарғона вилояти экология ва иқлим ўзгариши бош бошқармаси ташаббуси билан вилоятда фаолият олиб бораётган “Ёш экологлар ҳаракати” аъзоларининг Олий Мажлис Сенатига ташрифи ана шу мақсадга хизмат қилади.
Табиийки, фарғоналик экологларнинг мазкур ташаббуси Олий Мажлис Сенати томонидан ҳам маъқулланди. Сенатда ўтган куни “Ёш экологлар ҳаракати” Фарғона вилояти кенгаши аъзолари
учун “Очиқ эшиклар куни” ташкил этилди. Тадбир давомида сенаторлар томонидан иштирокчиларга парламент юқори палатасининг фаолияти, унинг асосий вазифа ва
конституциявий ваколатлари, қонун ижодкорлиги жараёни, қонунлар ижроси устидан парламент назорати механизмлари хусусида батафсил маълумот берилди. Шунингдек, ҳудудлар
манфаатларини ифода этиш ва жойлардаги долзарб муаммоларни қонунчилик ташаббуслари
орқали ҳал этишда Сенатнинг ўрни алоҳида таъкидланди.